Dimitri lugu

Dimitri Randoja: Metsaelu tundmine ja mõistmine ongi roheline

Luua Metsanduskooli õppejõud Dmitri Randoja õpetab metsakasvatust ja juhendab koolis õpilaste praktikatöid. Samuti õpetab Dimitri tehnikaga läbikäimist ja tehnikaga metsas toimetamist. Metsarahva päeval ootab Dimitri külalisi Luua Metsanduskoolis, kus on selleks päevaks välja pandud lai valik metsandustehnikat.


Luua Metsanduskoolis räägin külalistele metsanduse tehnikast ja sellest, kuivõrd on see aidanud meie metsadel ilusaks kasvada. Kuigi tänapäeval võib inimestel tekkida küsimus, ega suur ja võimas metsatehnika metsale liiga ei tee, siis tasub meenutada, et otsuseid tehnika kasutamise kohta teeb ikka inimene, mitte masin.


Harvester ei näe laiemat pilti. Harvesteril on võimalus metsa ära rikkuda, kuid ta saab ka metsa aidata ja meie eesmärk on suunata loodust nii, et nii inimesel kui ka metsal oleks hea. Minu jaoks on metsa kasvatamine nagu kunst, kus on vajalik selge visiooni olemasolu. Selle kunstiprojekti üks osa on vaieldamatult ka raietöö. Kuid selle aluseks peavad alati olema teadmised ja õiged oskused, sest kiire ja mõttetu raiumine ilusat metsa ei loo. Raiumine on selline protsess, mis võib tekitada metsale suure kahju, aga õigeid võtteid kasutades aitab hoida ära haiguste leviku ja aitab metsal hoopis taastuda ja terveneda.


Mets on keeruline ökosüsteem ja mul on rõõm, et huvi selle ökosüsteemi vastu ning dialoog selle ümber meie ühiskonnas kasvab. Metsanduskoolis näeme õpilaste huvi kasvu juba mitmeid aastaid ning see kindlasti mõjub ka Eesti metsade tervisele ja elujõulisusele hästi, sest aina enam inimesi saavad tundma metsaelu. See, kes teab, kuidas metsaga läbi käia nii, et oleks hea nii inimesel kui ka metsal, ongi minu mõistes keskkonnast hooliv ja nö “roheline” inimene. Just see suhtumine on minu hinnangul muutumas praegu ülekaalukaks. Olid ajad, mil metsa vaadati kui ärivõimalust ja ressursi. Ilmselt mõned tegelased turul endiselt vaatavad metsa ainult ärivõimalusena, kuid õnneks jääb neid aina vähemaks. 90. aastatest  alates on meie suhtumine metsa oluliselt muutunud. Tänapäeval on eesmärk eelkõige metsa hoidmine, arendamine ja maksimaalne väärtustamine. See on samuti roheline mõtteviis, mis kasvatab meie ühiskonnas metsa väärtust.

 

Vaata SIIT, milliseid kaasalöömise võimalusi Luua Metsanduskool Metsarahvapäeval pakub.