Puukool-arboreetum

KONTAKT

Puukool-arboreetum on avatud:

E-R   08.00 - 17.00

L 10.00-14.00

 

Vanemaednik Neeme Murka, 

Aednik Kai Saar

507 6971

Rohealade spetsialist Hille Ley

5650 8093

Metsanduskooli puukool-arboreetum

Luua Metsanduskooli puukool-arboreetum kuulub Eesti liigirikkaimate puittaimede kollektsioonide hulka, sisaldades üle 700 taksoni. Kaitstavate objektide nimistusse kuuluv Luua Metsanduskooli puukool-arboreetum on üks peamisi vaatamisväärsusi Vooremaal. Iga külastaja on siin teretulnud! Arboreetumis on kollektsioonid tasuta tutvumiseks avatud iga päev.
 

Arboreetumis on kaks peamist osakonda: taimegeograafiline kollektsioon on jagatud erinevate maailma piirkondade järgi viieks osaks ning kujundatud vabakujulise maastikupargina, sortide ja vormide kollektsioon aga regulaarse iluaiana. Suvisele puhkajale on olemas telkimisplats eesaias koos lõkkekoha ja laudade-pinkidega. 
 

Puukool-arboreetum pakub külastajatele giidi juhendamisel tasulisi ekskursioone, mille käigus tutvutakse arboreetumi kui puittaimede kollektsiooniga, vaadatakse erinevate maailmajagude puid ja põõsaid, saadakse teada, kuidas tekivad uued sordid ning tutvutakse puukooli igapäevatööga. Puukoolist on võimalik kaasa osta erinevaid taimi, hinnakirja ja sortide saadavust uuendatakse kaks korda aastas - kevadel ning sügisel. 


Seemnete, viljade ja muu taimse materjali kogumine arboreetumi alalt ilma Luua Metsanduskooli nõusolekuta on keelatud!

 

 

Liigirohkus ning uute taimede kasvulava

Nagu nimetuski ütleb, koosneb puukool kahest osast: 6 hektaril laiub taimegeograafiline kollektsioon ning 2,5 hektarit katab haruldaste liikide ja liigisiseste vormide kollektsioon.

Luua Metsanduskooli puukool-arboreetumis on ühendatud

  • puittaimede ekspositsioonid
  • ilupuude ja -põõsaste istikute tootmine
  • metsanduse ja maastikuehituse õpilaste õppetöö
  • täiendõpe ja rahvaharidus

 

Taimegeograafilise kollektsiooni vanimad puud pärinevad aastast 1952, mil alustati kollektsiooni praktiliste rajamistöödega. Taimegeograafilises kollektsioonis on eksponeeritud Euroopa, Siberi, Kaug-Ida, Põhja-Ameerika ning Kesk-Aasia puittaimi. Ekspositsioonide koostamisel on võimalust mööda püütud juhinduda liikide geograafilisest paiknemisest neis piirkondades ning sealsete metsade liigilisest koosseisust.

 

Haruldaste liikide ja liigisiseste vormide kollektsioon sisaldab nii tuntud vorme kui kohalikke aretisi. Ühtlasi on ta õpetlik aiakujunduse seisukohalt, eksponeerides enamike puukoolide müüginimekirjades esinevaid puittaimi nende täissuuruses ning sisaldades samas mõningaid aiakunsti üsna hästi õnnestunud kompositsiooniühikuid. Samast on huvilistel võimalik dekoratiivistikuid ka osta - igal aastal on paljunduses umbkaudu 120 liiki ja sorti ilutaimi.